Pośród związków hamujących apetyt czołowe miejsce zajmuje błonnik, ale takie same właściwości mają też inne substancje.
Insulina - węglowodan złożony, oporny na trawienie. Naturalnie występuje m.in. w czosnku, bananach, szparagach. W suplementach wspomagających odchudzanie pełni funkcję balastową, to znaczy pęcznieje w przewodzie pokarmowym, dając uczucie sytości.

Pektyny roślinne - frakcja błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, najczęściej znajduje się w owocach i warzywach. Pęcznieją  one w przewodzie pokarmowym. Pektyny zwalniają dodatkowo proces wchłaniania glukozy do krwi, co hamuje apetyt.
Chrom organiczny - po spożyciu ulega przemianom, których skutkiem jest zahamowanie apetytu na słodycze i wyrównywanie poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą i otyłością.
Bromelina - enzym występujący w owocach ananasa, pomaga trawić białka. Jej działanie jest również związane z rozkładaniem tłuszczów, w związku z czym jest stosowana jako środek wspomagający odchudzanie.
Polifenole - są silnymi antyoksydantami zawartymi w liściach zielonej herbaty oraz jej wyciągach. Związkom tym przypisuje się właściwości antynowotworowe, a także wspomagające odchudzanie. Efekt redukcji masy ciała wiąże się z nasileniem przez polifenole procesu termogenezy (spalanie spożytych kalorii) oraz obniżeniem poziomu leptyny (hormon wydzielany przez tkankę tłuszczową, hamuje apetyt). Działanie polifenoli jest potęgowane poprzez zawarte w zielonej herbacie katechiny i kofeinę.
Flawonoidy - są antyoksydantami, które w dużych ilościach znajdują się w czerwonej herbacie Pu-Erh. Powstaje ona z tego samego krzewu herbacianego co herbata zielona i czarna, różni się tym, że w procesie produkcji ulega częściowej fermentacji, dzięki czemu staje się cennym źródłem flawonoidów. Związki te wykazują działanie bardzo zbliżone do polifenoli zawartych w zielonej herbacie i podobnie jak one skutkują obniżeniem masy ciała.
W czasie stosowania suplementów z błonnikiem lub insuliną należy więcej pić. Substancje te silnie wiążą wodę i mogą prowadzić do odwodnienia.
Ocet Jabłkowy i jego właściwości - najważniejszym składnikiem octu jabłkowego z punktu widzenia osób odchudzających się jest pektyna (o której mowa była w górnej części artykułu), przyspiesza ona tempo, w jakim odbywa się trawienie, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega nadciśnieniu, a także poprawia stan naczyń krwionośnych. W occie jabłkowym w dużych ilościach występują również potas, wapń, fosfor oraz sód, a więc składniki, które jako pierwsze eliminowane są z jadłospisu w czasie stosowania tradycyjnej diety. Ocet jabłkowy również ma witaminy z grupy E, która nie bez przyczyny jest określana mianem witaminy młodości. Jeśli cierpisz na niestrawność wywołaną niedoborem kwasu żołądkowego, łyżeczka octu przyjmowana po każdym posiłku może być wszystkim czego potrzebujesz.